مکاجو

مطالب / اخبار رییس سازمان استاندارد: بنزین تولیدی کشور آلاینده نیست

images

1 دی 1398

رییس سازمان استاندارد: بنزین تولیدی کشور آلاینده نیست

«نیره پیروزبخت» امروز یکشنبه در نشست خبری در محل سازمان ملی استاندارد افزود: آزمایش‌های استاندارد در همه شهرهای کشور و در دو فصل گرم و سرد سال انجام می‌شود و مطابق آزمایش‌ها، تاکنون کیفیت بنزین تولیدی هیچ مشکلی نداشته است.

وی اضافه کرد: همزمان با افزایش قیمت بنزین، بررسی نازل‌ها در جایگاه‌های سوخت در دستور کار قرار گرفت که در آبان ماه ۲۱۵ مورد از پنج هزار و ۱۰۰ مورد نازل، در آذر ماه ۱۶۳ مورد از چهار هزار و ۹۷۸ مورد نازل و در یک هفته گذشته ۳۵ مورد از یکهزار مورد بازرسی نازل ها کم فروشی داشته و از سوی کارشناسان این سازمان و وزارت نفت پلمپ شدند. پیروزبخت افزود: استاندارد پیشین بنزین در کشور معادل استاندارد یورو ۲ بود که به استاندارد ملی معادل یورو ۴ تبدیل شد.

وی ضمن یادآوری اینکه بین استاندارد قدیمی و جدید اختلاف زیادی در کاهش آلاینده ها وجود داشت، گفت: به‌طور نمونه حد مجاز گوگرد در سوخت با استاندارد قدیمی ۳۰۰ پی پی ام و در استاندارد ملی یورو ۴ به ۵۰ پی پی ام کاهش یافت و بهبود ۶ برابری را تجربه کرد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد:‌ چند ماهی است که بهبود استاندارد بنزین معادل یورو ۵ در دستور کار قرار گرفته، اما از این پس کاهش شاخص های آلایندگی هوا چندان محسوس نیست، به عنوان نمونه شاخص گوگرد از ۵۰ به ۲۰ یا ۳۰ پی پی ام کاهش خواهد یافت، اما به صفر نخواهد رسید. وی تاکید کرد:‌ اکنون طراحی پالایشگاه نیز باید تغییر کند و بنابراین کار بسیار سخت و پیچیده خواهد شد و امروز ۸۰ درصد جمعیت کشور تحت پوشش بنزین استاندارد ملی یا همان یورو۴ است و این پوشش تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

پیروز بخت اضافه کرد: گازوئیل در کشورمان مشمول استاندارد اجباری نیست، اما وزارت نفت مکلف شده در سال ۱۴۰۰ گازوئیل استاندارد عرضه کند. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اکنون در بحث گوگرد، حداکثر مجاز آن در بنزین باید ۵۰ پی پی ام باشد، اما میانگین آن در فصل گرم سال در بنزین های سوپر، معمولی و استاندارد به ترتیب ۱۵.۱، ۲۹.۵۳ و ۱۴.۸۲ پی پی ام است.